Anasayfa » MANŞET » HALKIN HASTANELERİ BİRER BİRER KAPANIYOR !

HALKIN HASTANELERİ BİRER BİRER KAPANIYOR !

Halkın Hastaneleri birer birer kapatılarak “Hasta Garantili ” Şehir Hastanelerine taşınıyor!

Sendikamız SES Ankara Şube’ninde bileşenleri arasında olduğu Hastanemi Kapatma Ankara Platformu bugün (23 Ağustos 2019 ) öğle saatinde  24 Ağustos 2019 Cumartesi günü kapatılarak Bilkent Şehir Hastanesine taşınacak olan SGK Dışkapı Çocuk Hastanesinin kapatılmasına kınayan bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Platform üyeleri ve Hasta yakınları da katıldı.

Basın açıklamasına Platform adına SES Ankara Şube Eş Başkanı Hüsnü Yıldırım okudu.

Basın Açıklaması Metni

Bugün burada toplanmamızın nedeni bir kuruma ve bu kurumun oluşum biçimine ve kurumun ürettiği hizmet anlayışına veda etmek içindir. SSK Dışkapı Hastanesi olarak 1974 yılında işçinin alınterinden aktarılan fonlarla işçilere ve Halkımıza hizmet etmek için kurulan bu hastane ne ironidir ki işçinin alınterinden beslenen onların emeğini adeta semirerek sermayelerine sermaye katan Cengiz, Limak Holding gibi şirketlerin ortak olarak yaptırdığı Şehir Hastanelerine yarın taşınacaktır.

Biz Hastanemi Kapatma Platformu olarak yaptığımız çalışmalarla maalesef bu kapanmaya engel olamadık bu nedenle de üzgünüz. 
Halen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji, Onkoloji Hastanesi olarak hizmet veren bu hastane; Sağlıkta Dönüşüm sürecinin her aşamasını yaşamış, kamusal hizmet anlayışının dönemsel değişimlerine tanıklık etmiştir.

Ülkenin her yerinde çalışan binlerce nadide çocuk uzmanı doktor yetiştirmiş, anne ve babaların feryatları, çocukların çığlıkları ve gülücükleri duvarlarına hapsolmuş; sağlık emekçilerinin nitelikli sağlık hizmeti vermek için harcadıkları insanüstü çabalarına, insanca yaşayabilmek ve yaşatabilmek için verdikleri mücadelelerin tanığı olmuştur bu hastane.

Her hükümet değişikliğinde değişen yöneticiler ve yönetim anlayışına rağmen, SSK’dan Sağlık Bakanlığına devir edilişinde çalışanların ücretlerinin yarıya indirilmesine, kazanılmış haklarının gasp edilmesine, performansa, maliyet azaltma, döner sermaye uygulaması ile çalışanlar arasında ücret uçurumunun yaratılmasına, liyakat ve kariyer ilkelerinin terkedilmesine rağmen işini halkının en iyi sağlık hizmetini hak ettiğini düşünerek yapan sağlık emekçilerinin onurlu duruşuna da tanıklık etmiş, 45 yılın tanığı bu mekan yarından itibaren sahip olduğu tüm değerleriyle artık tarih olacaktır. 

Siz saygıdeğer halkımız sağlık hizmeti alırken en yakın hastaneyi ve en iyi hekimi ararız hepimiz. Kimimiz konfor da, güler yüz de. Kimimiz de çokça bilgilendirme aydınlatılma isteriz. Ama hepimiz nitelikli bir sağlık hizmeti isteriz. Gerisini de teferruat olarak görürüz. Çocuğumuzun havale geçirdiğinde koşacak mesafede hastane olmasını, gece ateşlediğinde iki adım ötede hastane olduğunu bildiğiniz için rahatladığınızı, bacağı kırılan çocuğunuzu götürdüğünüzde en kısa sürede ve mesafede muayene olabilmeyi, tahlil tetkiklerinizi geciktirmeksizin yaptırabilmeyi istersiniz elbette. Bugüne kadar bu hastanede aldığınız hizmet gibi. Verilen hizmetten hepiniz memnun kalmamış da olabilirsiniz bekleme koltuklarını eski ve yetersiz, binayı bakımsız bulmuş olabilirsiniz. Çalışanlar gülücükler de atmamış olabilir ama hastanız için tıbbi anlamda yapılması gereken her şey hiçbir çıkar gütmeden yapılmıştır mutlaka. Kamusal hizmet