Anasayfa » MANŞET » SAĞLIK EMEKÇİLERİNİN SAĞLIKTA ŞİDDETİN ÖNLENMESİ TALEBİNE, DEVLETİN CEVABI; “POLİS ŞİDDETİ” OLDU!

SAĞLIK EMEKÇİLERİNİN SAĞLIKTA ŞİDDETİN ÖNLENMESİ TALEBİNE, DEVLETİN CEVABI; “POLİS ŞİDDETİ” OLDU!

Ankara’daki ‘Sağlıkta Şiddet Sona Ersin’ eylemine polis saldırdı!

Ankara Tabip Odası (ATO) ve SES Ankara Şube bugün (17 Ocak 2020) öğle saatinde Dışkapı Hastanesi Acil Servis önünde sağlıkta şiddete karşı yapmak istediği basın açıklamasına devletin cevabı “polis şiddeti” oldu. Sağlık emekçilerine saldıran polis, yere yatırıp dört sağlık emekçisini gözaltına aldı.

Acil Servis önünde açıklama yapılmasına izin verilmeyen sağlık emekçilerine polis, diğer sağlık emekçilerini de kalkanlarla iterek Hastane dışına çıkarttı. Gözaltına alınan sağlık emekçilerinin serbest bırakılmasının ardından basın açıklaması Ankara Tabip Odası’nda gerçekleştirildi.

Basın Açıklaması

ÖNCELİKLE; BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK SİSTEMİ GÜÇLENDİRİLMELİ, SEVK SİSTEMİ KURULMALI, ACİL SERVİSLERDE SADECE ACİL HASTALARA HİZMET VERİLMELİ VE SAĞLIKTA ŞİDDET DURDURULMALIDIR!

Ülkemizde şiddet kol geziyor. Yaşamın her anında şiddeti besleyen, neredeyse kutsayan bir iklim var. Ülkeyi ve sağlık sistemini yönetenlerin, duygusal ve kırılgan zemini olup tüketim nesnesi haline getirilen sağlık hizmetindeki şiddete karşı hiçbir ciddi adımı olmadı.

Sağlıktaki şiddet eğilimini önce inkâr eden, ardından şiddetin mağduru hekimleri ve sağlık çalışanlarını suçlayan idareciler; olaylar yılda en az bir hekim ya da sağlık çalışanının ölümüne, yüzlercesinin yaralanmasına ve binlercesinin sözlü ya da fiili tacizine dönüşünce şekilsel ve kararlılık içermeyen adımlarla oyalama yoluna gittiler. Sağlık hizmeti sunarken şiddete uğrayan, öldürülen, bıçaklanan, kafasında mermer kırılan, tekmelere maruz kalan, küfür ve hakaret edilen hekimlerin ve sağlık çalışanlarının arkasından timsah gözyaşları döktüler. Oy kaybederiz kaygısıyla her beklentilerinin anında ve talep ettikleri biçimde karşılanmasını isteyenlerin sırtını sıvazladılar.

Örneğin gittiği Aile Sağlığı Merkezinde, olmayan hastaya ilaç yazılmasını, saptanmayan hastalığa tedavi uygulanmasını, gerekmeyen raporun verilmesini, istediği her ilacın reçete edilmesini istemekle kalmayıp usulsüz ve etik dışı talebinin karşılanmaması durumunda şiddete başvuran binlerce insan, sıradan bir kavgaya, karşılıklı darba karışmış gibi muamele gördü.

80 milyon nüfuslu ülkede 120 milyon kişinin acil servislere gittiği yanlış kurgulanmış bu sitemde kendi hastasının ve yakınlarının beklentileri karşılanmadığı anda acil servisleri savaş alanına çeviren, acil servis içerisinde cinayet işleyebilen, sağlık çalışanlarının yanı sıra sedyede yatan başka hastaların bile ölümüne yol açan bir cinnet ortamı sıradanlaştı. Ne bir Aile Sağlığı Merkezinde ne de herhangi bir hastane ortamında sözel ya da fiili şiddete hiç kimsenin kalkışamayacağı, şiddete sıfır tolerans gösterileceğine dair caydırıcı, sonuç alıcı ve somut adımların atılması artık zorunluluktur.

Gelişmiş ülkelerde sağlık hizmetinin çok önemli kısmını daha az maliyetle ve nitelikli bir biçimde karşılayan birinci basamak sağlık sistemi ülkemizde ne yazık ki her dönem olduğu gibi bugün de popülist yaklaşımların kurbanı oldu. 2018 Yılında kişi başına yapılmış olan ortalama 2030 liralık sağlık harcamasının sadece 88 lirası koruyucu sağlık hizmetleri i