Anasayfa » Genel » VİCDANIMIZ RAHAT, CEBİMİZ BOŞ
VİCDANIMIZ RAHAT, CEBİMİZ BOŞ

VİCDANIMIZ RAHAT, CEBİMİZ BOŞ

Biz sağlık ve sosyal hizmet emekçileri halkımıza Pandemide tüm sorunlara rağmen hizmeti aksatmadan en iyi şekilde sunduk ve görevimizi yerine getirdik. Ancak sorunlarımızın çözüm adresi olarak gördüğümüz Toplu İş Sözleşmesi bir kez daha iktidar sendikası tarafından Satış Sözleşmesi durumuna getirilmiştir.

Bu nedenle Vicdanımız Rahat Cebimiz Boş diyoruz, Satış Sözleşmesini Kabul Etmiyoruz.

* 5,5 milyon kamu emekçisi ve emeklisini ilgilendiren TİS bir kez daha Satış Sözleşmesine dönmüştür.

* Yetkili sendika tarafından toplamla %67,2 maaş artışı ile başlanan TİS süreci, iktidarın ilk teklifine 2022 için “1”, 2023 için “2” puanlık artış ile, %26’lık zam oranıyla sonuçlanmıştır.

* Yetkili sendikanın talebi ile anlaşma arasında “41” puanlık fark olmasına rağmen bu durumun büyük başarı olarak biz emekçilere sunulması ise yetkili sendikanın başarı vurgusunu iktidardan yana kurduğunu göstermektedir.

* 3600 ek gösterge ve sözleşmeli kamu emekçilerinin kadroya alınması ise bir seçim daha İktidarın seçim yatırımına bırakılmıştır.

* Resmi yıllık enflasyonun %19 çıktığı son dönemde 2022 yılı için %12, 2023 yılı için de %14 zam oranı, yetkili sendika tarafından biz kamu emekçilerini bir kez daha TÜİK’in insafına terk etmiştir.

İktidarın TÜİK eliyle maaşlarımızda tek taraflı belirleyici olması TİS mantığına aykırıdır, Kabul Etmiyoruz.

Bu ülkede çarşıda, pazarda, mutfakta yaşanan gerçek enflasyon %45’i aşmışken, iğneden ipliğe her şeye zammın yağmur gibi devam ettiği, üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki makasın tam 26 puan açıldığı, dolayısıyla hayat pahalılığının önümüzdeki dönemde artacağının açık olduğu koşullara rağmen hiç kimsenin inanmadığı hedeflenen enflasyon rakamlarını temel alan bu mutabakat yetkili sendikanın tarihi kazanımı değil, tarihi utancı olmuştur.

Birinci Basmakta yaşanan sorunların çözümsüz bırakılması, çalışma kurallarının en temel insan hak ve hürriyetlerini ihlal eden yönetmeliklerle yeniden düzenlenmesi, çalışma barışını bozmuştur. TİS tüm kamu emekçileri gibi birinci basamakta çalışan sağlık emekçilerinin talepleri de yok sayılmıştır.

Bu nedenle de bu sözleşmeyi ve birimci basamakta dayatılan hukuksuzlukları kabul etmiyoruz, üretimden gelen gücümüzü kullanıyor İŞ BIRAKIYORUZ.

BİRLEŞEREK, BİRLİKTE MÜCADELE EDEREK KAZANACAĞIZ!

 

 

27.08.2021

SES Ankara Şube

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*