Anasayfa » MANŞET » ŞEHİR HASTANELERİ SAĞLIK EMEKÇİLERİNİ İŞSİZ BIRAKIYOR !
ŞEHİR HASTANELERİ SAĞLIK EMEKÇİLERİNİ İŞSİZ BIRAKIYOR !

ŞEHİR HASTANELERİ SAĞLIK EMEKÇİLERİNİ İŞSİZ BIRAKIYOR !

Ankara Şehir Hastanesi çalışanların sağlığını bozdu

Ankara Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla birlikte uzun yıllardır hizmet veren birçok hastanenin kapısına kilit vuruldu. 13 yıldır kadro bekleyen Atatürk Hastanesi çalışanı 150 kişinin işine son verildi.

Hükümetin “Dev proje” olarak duyurduğu Ankara Şehir Hastanesi’nin inşa süreci henüz bitirilemeden kapılarını açtı. Uzun yıllardır şehrin farklı noktalarında hizmet veren devlet hastanelerinin ise işlevi sonlandırıldı.

Şehir hastanesi çalışanların sağlığını bozdu

13 YILLIK KADRO UMUDU SONUÇSUZ KALDI

Ankara Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla birlikte Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi de kapatılıp çalışanları işsiz bırakıldı. Detay Laboratuvar şirketine bağlı 81 kişiyle birlikte farklı taşeron firmaların bünyesinde hizmet veren 150 çalışanın işine son verildi. 13 yıldır aynı hastanede hizmet verdiklerini belirten çalışanlar, kapanan hastane önünde bir araya gelerek açıklama yaptı. İşçiler adına ortak metni okuyan Aslı Serdaroğlu “Sesimizi duyun” diyerek şunları aktardı:

Tüm devlet büyüklerimizin sesimizi duymalarını istiyoruz. 13 yıldır asıl işi yapmamıza rağmen biz laboratuvar çalışanları, kan alma personellerimiz, MR, Tomografi ve sterilizasyon personelleri, şoförlerimiz… Bizler sadece ve sadece en son çıkarılan KHK’lerde personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ibaresi ve yaklaşık maliyetinin %70’lik kısmının personel gideri olmasını gerektiğini belirten maddelere uymadığımız için kapsam dışı bırakıldık.

13 yıldır hepimiz şirketler değişse de tam zamanlı olarak bulunduğunuz hastanede devletimize ve halkımıza hizmet ettik. Planlanan şehir hastanesi projesinde ilk olarak çalıştığımız Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi geçişi sağlandığı için biz direk işsiz bırakıldık.

MAĞDUR ETMEYECEĞİZ DEYİP İŞSİZ BIRAKTILAR

Atatürk Hastanesi yönetiminin, “Sizleri mağdur etmeyeceğiz. Sakın basın açıklaması yapmayın” uyarısında bulunduğunu da aktaran işçiler, Şehir Hastanesi’nde birçok yeni şirketin hizmet üstlendiğini de aktardı.

ZAMANIMIZDAN ÇALIP HASTANEYE AYIRDIK

Atatürk Hastanesi laboratuvar personelinden Fatma Pehlivan, 13 yıl boyunca aynı hastanede kadro umuduyla çalıştıklarını belirtip mağduriyetlerini şu sözlerle anlattı:

“Çoğumuz yüksekokul mezunuyuz. İşten çıkarıldık ve artık biyologların özelde çalışma durumu yok. Hiçbir yere iş başvurusu yapıp çalışamıyoruz. Hepimiz, doğal afet durumunda dahi 7-24 gelip çalıştık. Bugünde sebebini anlamadığımız şekilde işsiz kaldık. Çoğumuz 35 yaşına takıldığımız için hiçbir yere iş için başvuramıyoruz. 13 yıl, her seçim döneminde her parti liderinin söylediği gibi kadroya alınacağımızı bekleyip başka hiçbir yere iş başvurusu yapmadık. Ailemize ayırmamız gereken zamandan çalıp buraya harcadık. Şehir hastanesi bugün tam start verdi. Büyük sıkıntılar yaşandığını duyduk. 120 kişi ile yürütülmesi gereken hizmetin 30 çalışan ile yapılmaya çalışıldığını öğrendik. 13 yıllık deneyimi olan bizleri ise bu süreçte değerlendirmediler.

26.02.2019 Ankara
Sokakların Sesi Haber Merkezî Ajansı Ankara

 

sağ.tek