Anasayfa » MANŞET » TALEPLERİMİZDEN VAZGEÇMİYORUZ!
TALEPLERİMİZDEN VAZGEÇMİYORUZ!

TALEPLERİMİZDEN VAZGEÇMİYORUZ!

Bugün ( 11 Nisan 2019 ) öğle saatinde SES Ankara Şubede SES Ankara Şube Eş Başkanları ve Genel Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla “Yıpranma payı hakkımızın; ek gösterge hakkımızın; temel ücretlerimizin yükseltilmesi taleplerimizin takipçisiyiz” başlıklı basın toplantısı gerçekleştirildi.

BASIN METNİ

BASINA VE KAMUOYUNA;

TALEPLERİMİZDEN VAZGEÇMİYORUZ!

YIPRANMA PAYI HAKKIMIZIN; EK GÖSTERGE HAKKIMIZIN; TEMEL ÜCRETLERİMİZİN YÜKSELTİLMESİ TALEPLERİMİZİN TAKİPÇİSİYİZ

Değerli Basın Emekçiler;

Ekonomik kriz ile artan hayat pahalılığı milyonlarca emekçinin yaşamını alt üst etmeye devam ediyor.

TÜİK’in ve sendikaların yapmış olduğu araştırmaların sonuçlarını da göz önüne aldığımızda sağlık ve sosyal hizmet emekçileri,  yoksulluk sınırının altında ücret almaktadır.

Yoksulluk sınır altında almış olduğumuz ücretlerimiz her geçen gün erirken, gelirimizin büyük bir bölümü de temel gıda maddelerinin yanı sıra elektrik, su, doğalgaz gibi tüketim kalemlerine harcanmaktadır.

Her gün elektrikten doğalgaza, benzinden temel gıda maddelerine yapılan zamlarda göstermektedir ki, emekçilerin yaşadığı enflasyon resmi kaynaklarca açıklanan enflasyon rakamlarının kat be kat üstündedir.

Yaşadığımız yüksek orandaki enflasyon ve buna bağlı olarak temel tüketim maddelerine yapılan zamlar ücretlerimizin erimesine neden olurken, ücretlerimizin iyileştirilmesi talebimiz ise bizlere döner sermaye ödentileri gösterilerek ya reddediliyor ya da toplu sözleşme masasında yandaş sendika ile birlikte düşük oranda zamlarla geçiştiriliyor.

Değerli Basın Emekçileri;

İktidarın sağlık alanında uyguladığı halk düşmanı politika ile sağlık; para kazanılan, kar elde edilen bir sektör haline dönüştürülmüştür.

Sağlık alanında çalışanlar arasında çalışma barışının bozulmasına, adaletsiz katsayı hesaplamalarıyla gelir eşitsizliğinin derinleşmesine ve sağlık hizmeti sunumunun dengesinin bozulmasına neden olan ek ödeme/döner sermaye ödemeleri emekliliğe yansıtılmazken son zamanlarda “gelirler azaldı” denilerek döner sermaye ödemeleri ya komik rakamlarla ifade ediliyor, ya da hiç ödenmiyor.

Üniversite Hastaneleri’nin büyük bir bölümünde döner sermaye ödemeleri sıfırlanmışken, nöbet ücretleri ödenmezken, Eğitim ve Araştırma Hastaneleri’nde ise döner sermaye ödentilerinde büyük oranda düşüşler olmaktadır.

Gün geçtikçe de döner sermaye ödemelerindeki sorunlar artarak devam etmekte, tüm emekçileri kapsayan bir sorun haline dönüşmektedir.

Ek ödemelerde durum böyleyken temel ücretlerimizde de erime her geçen gün devam etmektedir. Sağlık ve sosyal hizmetler alanında çalışanların temel ücretleri 2015 Temmuz’undan bugüne ortalama 270 dolar ile 373 dolar arasında bir kayıp yaşamıştır.

Emekli olduğumuzda ise, ek ödeme/döner sermaye ödemelerinin emekliliğe yansıtılmaması nedeniyle de ücretlerimizde ciddi oranda azalma olmaktadır. Emekli maaşlarımızdaki bu düşüş, insanca yaşamaya yetecek düzeyin oldukça altına ücret almamıza neden olması nedeniyle ağır ve tehlikeli iş koşullarına rağmen emekli olmaktan imtina ediyoruz.

Bu nedenle;

Performansa göre ücretlendirme politikalarından vazgeçilmeli, ek ödeme ve performans ödemeleri yerine insanca yaşamaya yetecek temel ücret belirlenmelidir.

Ancak bu süre içerisinde de;

Bu güne kadar ücretlerimizde yaşanan kayıplar ek zam ile karşılanmalı, gasp edilen döner sermaye ödentileri de faizleri ile birlikte ödenmeli,

Sabit ödemelerde enflasyon farkı ödenmeli, iki katına çıkarılarak maaşa ve emekliliğe yansıtılmalıdır.

Maaş hesaplamalarımız Sayıştay’ın ifadesi ile “çok karmaşık”tır. Bu karmaşıklık ortadan kalkmalı, tüm ücretlerimiz temel ücret olarak ödenmeli ve TÜİK’in Eylül 2018 için açıkladığı yoksulluk sınırının 6.167 TL, Türk İş’in Aralık 2018 için açıkladığı yoksulluk sınırının 6.322 TL olması nedeniyle sağlık ve sosyal hizmet işkolunda çalışan bir emekçinin bugün için alması gereken temel ücret en az 6.500 olmalı ve tüm ödemeler emekliliğe yansıtılmalıdır.

Yaşanan krizin faturasının emekçilere kesilmek istendiği bugünlerde Sağlık Ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası olarak krizin faturasının krizi yaratanlar tarafından karşılanması ve İnsanca yaşamı içeren taleplerimizin de bir an önce karşılanması için siyasi iktidarı uyarıyoruz.

Bugün insanca yaşamaya yetecek ücret için yapmış olduğumuz çağrımızla beraber duyuruyoruz.

11 Mayıs’ta Ankara’da ülkenin dört bir yanından gelecek emekçilerle;

Fiili hizmet süresi zammı,

3600 ek gösterge hakkımız,

ve temel ücretimizin en az 6.500 TL’ye yükseltilmesi taleplerini içeren bir buluşma gerçekleştireceğiz.

Tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini SES’siz kalmamaya, hakları için mücadeleye davet ediyoruz. 11/04/2019

SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET EMEKÇİLERİ

ANKARA ŞUBESİ YÖNETİM KURULU

IMG_5222

IMG_5223

IMG_5224

IMG_5225