Anasayfa » MANŞET » BARIŞ İSTEYEN TTB MERKEZ KONSEYİ ÜYELERİNE HAPİS CEZASI ! TTB ONURUMUZDUR
BARIŞ İSTEYEN TTB MERKEZ KONSEYİ ÜYELERİNE HAPİS CEZASI ! TTB ONURUMUZDUR

BARIŞ İSTEYEN TTB MERKEZ KONSEYİ ÜYELERİNE HAPİS CEZASI ! TTB ONURUMUZDUR

BARIŞ İSTEYEN TTB MERKEZ KONSEYİ ÜYELERİNE HAPİS CEZASI 

Türk Tabipleri Birliği (TTB) 2016-2018 dönemi Merkez Konseyi üyelerinin “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” başlıklı açıklama dolayısıyla yargılandığı davada, Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi utanç verici bir karara imza attı. 1 Eylül 2016 tarihli “Bu Topraklarda Eşitlik ve Barış İçinde Yaşamamız Çok Mümkün” başlıklı açıklamayı da karara dahil eden mahkeme, her iki açıklama dolayısıyla dönemin 11 Merkez Konseyi üyesine “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçundan 2’şer kez 10’ar ay hapis cezası verilmesine karar verdi. Mahkeme, Dr. Hande Arpat’a 2016 yılındaki bazı sosyal medya paylaşımlarında “terör örgütü propagandası” yaptığı gerekçesiyle ayrıca 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verdi. Dr. Şeyhmus Gökalp ise “terör örgütü propagandası” suçundan beraat etti.

Mahkemenin kararından sonra, açıklama yapan TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, “Biz hekimliğin evrensel etik ilkeleri doğrultusunda hareket ettik. SAVAŞIN BİR HALK SAĞLIĞI SORUNU OLDUĞUNU SÖYLEDİK” dedi. Bundan önceki duruşmalarda da mahkeme heyetine bunun bir suç olmadığını söylediklerini belirten Adıyaman, karara itiraz edeceklerini de bildirdi. Adıyaman, “Mahkemeden ceza çıktı biz bunu kabul etmiyoruz. Bunu iptal ettirmek için elimizden geleni yapacağız. Sonuna kadar mücadele edeceğiz. TTB savaşın bir halk sağlığı sorunu olduğunu söylemekten hiçbir zaman vazgeçmeyecektir” dedi.

Dünde ( 4 mayıs 2019) ATO’da ( Ankara Tabip Odası ) Ankara emek ve meslek örgütleri “TTB ONURUMUZDUR” başlıklı ortak basın toplantısı düzenledi. Ankara Tabip Odası’nda açıklamaya DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, SES Ankara Şube, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu ve Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası katıldı. Ayrıca açıklamaya çok sayıda hekim, sağlık çalışanı ve emek meslek örgütlerinin üye ve yöneticileri de destek verdi.

ttb_ceza

ttb_ceza_1

ttb_ceza_2

ttb_ceza_6

ttb_ceza_3

ttb_ceza_4

ttb_ceza_5