Anasayfa » MANŞET » MAHMUT KONUK İHRAÇ EDİLDİ, GERİ DÖNECEK
MAHMUT KONUK İHRAÇ EDİLDİ, GERİ DÖNECEK

MAHMUT KONUK İHRAÇ EDİLDİ, GERİ DÖNECEK

SES Ankara Şube bugün ( 15.12. 2016  ) saat 12.30 da işten atılan üyemiz Mahmut Konuk’un son çalıştığı yer Çankaya Toplum Sağlığı Merkezi önünde bir basın açıklaması yaptı.

30 yıldan fazla kamuda çalıştıktan sonra AKP iktidarının keyfi bir biçimde binlerce kamu emekçisi gibi KHK ile memuriyet görevinden atılan SES Ankara Şube üyesi Mahmut Konuk yalnız bırakılmadı. SES Ankara Şube üye ve Yürütme Kurulu üyeleri ve CHP Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ile yazar Temel Temirer ve yazar Sibel Özbudun’da yapılan basın açıklamasına katılarak üyemiz Mahmut Konuk’u yalnız bırakmadılar.

SES Eşbaşkanı İbrahim Kara’nın KHK ler le yapılan ihraçlar, OHAL ve baskıları kınayan konuşmasının ardından CHP Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ve Temel Demirer’de kamuda yaşanan ihraçları ve OHAL ile toplum ve emekçiler üzerindeki baskıları kınayan birer konuşma yaptılar.

Okunan basın açıklamasının ardından eylem bitirildi.

 

Basın Açıklaması tam metni

HAKLAR; OHAL VE KHK’LERDEN ÖNCE GELİR…

İHRAÇLARINIZA, AÇIĞA ALMALARINIZA, SÜRGÜN VE CEZALARINIZA TESLİM OLMAYACAĞIZ…

 

15 Temmuz darbe girişimini fırsata çevirmek isteyen siyasi iktidar, demokrasinin son kırıntılarını da, ilan ettikleri ve daha uzun süre devam ettirmeyi planladıkları OHAL ilanı ve buna bağlı olarak çıkardıkları Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) yok etmeye; kendisine biat etmeyen, diz çökmeyen, muhalif gördüğü tüm kesimleri de bu demokrasi ve hukuk dışı yolla tasfiye etmeye çalışmaktadır.

Bugün buraya, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında AKP iktidarının TBMM’yi de bypass ederek antidemokratik şekilde çıkarmış olduğu KHK’lerin hukuksuzluğunu ifade etmeye geldik.

Bugün buraya Haksız ve Hukuksuz bir biçimde işten atılan, işten attığınız arkadaşımız için hesap sormaya geldik.

İçinden geçtiğimiz bu karanlık dönemde; AKP’nin faşizan uygulamalarıyla tüm demokratik ilke ve kurallar, temel hak ve özgürlükler bir bir ortadan kaldırılmış, kadına yönelik şiddetle mücadele eden dernekler kapatılarak kadınlara savaş açılmış, meclis işlevsizleştirilmiş, çocuk hakları alanında uluslararası çapta faaliyet yürüten çocuk dernekleri kapatılmış yaratılan polis devleti ile tüm yaşam alanlarımız kuşatılarak en ufak bir demokratik tepkiye dahi tahammül gösterilmeyerek şiddetle karşılık verilmiştir.

1 Eylül, 29 Ekim ve 22 Kasım tarihlerinde yayımlanmış 672, 675, 677 sayılı KHK ile darbe ile uzaktan yakından ilgisi olmayan, , yaşamı boyunca darbe karşıtı olmuş, eşitlik, barış, adalet, özgürlük, parasız sağlık diye haykıran yüzlerce SES ve KESK üyesi ihraç edilmiştir. Bu şekilde sendikalarımız ve üyelerimiz biat etmeye zorlanmakta, sendikal eylem ve etkinliklerimizden dolayı cezalandırılmaktayız. Sendikal eylem ve etkinlikler nedeniyle haklarında onlarca dava açılan ve tümünde iç yargı ve AİHM kararlarıyla aklanan arkadaşlarımızın, bu kez KHK’lar ile açığa alınmaları, ihraç edilmeleri darbe girişiminin siyasi iktidar tarafından nasıl fırsata dönüştürüldüğünü açıkça göstermektedir.

Kamudan ihraç edilen emekçiler arasında; siyasi iktidarın neoliberal politikalarına karşı sendikal haklarını kullanarak direnen aktivist üyelerimizden Mahmut KONUK da bulunmaktadır. Meslek yaşamı boyunca işyerindeki haksız uygulamalara sessiz kalmayan, rüşvete, kayırmacılığa, torpile karşı duran, eşitliğe, özgürlüğe, barışa ve halkların kardeşliği mücadelesini yılmadan sürdüren Mahmut Konuk başta olmak üzere onuruyla hizmet üreten emekçileri, üyelerimizi işinden ekmeğinden etmek, hangi vicdan ve adalet duygusuyla açıklanabilir? İş güvencesinin siyasal iktidarın iki dudağı arasında olan, OHAL’le ve KHK’larla yönetilen bir ülkede demokrasiden bahsedilebilir mi?

“Hak Verilmez Alınır, Haklar Yasalardan Önce Gelir!” diyerek kurduğumuz sendikalarımız ve kamu emekçilerinin haklı mücadelesi Kanun Hükmünde Kararnameler ile teslim alınamaz.

Bilinmelidir ki kamu düzenini, genel sağılığı, hak ve özgürlüklerini ciddi bir şekilde bozanlar; sendikal hak ve özgürlüklerini kullanarak yaşadığı haksızlığı-hukuksuzluğu ifade etmek isteyenler değil, OHAL-KHK rejimine sırtını dayayarak işçilerin, emekçilerin en temel haklarını kullanmasına engel olanlardır.

On binlerce üyesi KHK’larla işten atılmış ancak, ölüm sessizliğine bürünmüş sendikalardan olmayacağız. Böylesine zor süreçlerde üyesinin yüzüne kapıları kapatan devlet güdümlü sendikalara benzemeyeceğimiz gibi, emekçilerin örgütlülüğünü dağıtan kontra sendikalardan da olmayacağız. OHAL’in ilan edilme gerekçeleri ile uygulamaları arasında giderek derinleşen çelişkiler, hukuksuz ihraçlar ve açığa almalar karşısında sessiz ve tepkisiz kalmamız mümkün değildir.

KESK’liler zulmünüze de, kirli politikalarınıza da boyun eğmez. AKP’nin bu ayrımcı ve fırsatçı uygulamalarını her yerde ve her zaman teşhir edeceğiz. Hukuksal mücadelenin yanında, fiili ve meşru mücadele ile direnme hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Bu direniş işyerlerimize geri döndüğümüzde de bitmeyecek. Mücadelemiz bizlere bu haksızlıkları ve acıları yaşatanlar yargılanıncaya ve gerekli cezaları alıncaya kadar devam edecek.

HÜKÜMETE SESLENİYORUZ:

Baskıcı ve faşizan politikalarınızdan vazgeçin. İhraç ettiğiniz, açığa aldığınız arkadaşlarımızı derhal göreve iade edilsin. İfade ve örgütlenme özgürlüğüne, demokrasi güçlerine, muhaliflere, kadınlara ve çocuklara saldırmaktan vazgeçin.

Derhal uluslararası sözleşmelere, İLO normlarına uygun hukuk kurallarını uygulayın. Hukuksuz uygulamalardan vazgeçin! Sendikal eylemleri suç sayamazsınız!

Uluslararası sözleşmeleri, Anayasa’yı, yasaları, insan haklarının en temel ilkelerini ihlal eden OHAL ve KHK’lara karşı mücadelemiz, tüm yasaklar ve engellemelere rağmen kesintisiz sürecektir.

Karanlığı sürdürmek isteyenlere inat aydınlıkta ısrar edeceğiz.

İşimize geri dönene ve bizim olanı alana kadar mücadele edeceğiz.

Yenileceksiniz, biz kazanacağız.

Çünkü biz haklıyız.

 

SES ANKARA ŞUBESİ

YÜRÜTME KURULU

konuk_mahmut_basin_aciklamasi_1

konuk_mahmut_basin_aciklamasi_2

konuk_mahmut_basin_aciklamasi_3

konuk_mahmut_basin_aciklamasi_4

konuk_mahmut_basin_aciklamasi_5

konuk_mahmut_basin_aciklamasi_6

konuk_mahmut_basin_aciklamasi_7

konuk_mahmut_basin_aciklamasi_8

konuk_mahmut_basin_aciklamasi_9

konuk_mahmut_basin_aciklamasi_10

konuk_mahmut_basin_aciklamasi_11