Anasayfa » MANŞET » 21 ARALIK EMEKÇİ YÜRÜYÜŞÜ BAŞLADI !
21 ARALIK EMEKÇİ YÜRÜYÜŞÜ BAŞLADI !

21 ARALIK EMEKÇİ YÜRÜYÜŞÜ BAŞLADI !

KESK, “Haklar OHAL ve  KHK’lerden Önce Gelir”  şiarıyla bugün (21 Aralık 2016 ) Saat 13.00 de ihraç edilen kamu emekçilerinin görevlerine iadesi için İstanbul’dan “Emekçi Yürüyüşü” nü başlattı. Aynı saatte Ankara’da Yüksel Cad.de  KESK Ankara Şubeler Platformu da Yürüyüşü destekleyen bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında SES Ankara Şube Eş Başkanı Hüsnü Yıldırım bir konuşma yaparak ihraçlar geri alınana kadar hergün aynı saatte eylem yapılacağını basına ve kamuoyuna duyurdu.

SES Ankara Şube Eş Başkanı Rona Temelli ise KESK Ankara Şubeler Platformu adına basın açıklamasını okudu.

Basın açıklamasında atılan sloganlarla İstanbul’da KESK’in Yürüyüşüne polisin saldırısı kınandı. Ardından eylem bitirildi.

Basın Açıklaması Tam metni

HAKLAR; OHAL VE KHK’LERDEN ÖNCE GELİR…

İHRAÇLARINIZA, AÇIĞA ALMALARINIZA, SÜRGÜN VE CEZALARINIZA TESLİM OLMAYACAĞIZ…

15 Temmuz darbe girişimini fırsata çevirmek isteyen siyasi iktidar, demokrasinin son kırıntılarını da, ilan ettikleri ve daha uzun süre devam ettirmeyi planladıkları OHAL ilanı ve buna bağlı olarak çıkardıkları Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) yok etmeye; kendisine biat etmeyen, diz çökmeyen, muhalif gördüğü tüm kesimleri de bu demokrasi ve hukuk dışı yolla tasfiye etmeye çalışmaktadır.

Darbe Girişimi sonrası siyasi iktidar ülkede neler yaptı bir bakalım.

İçinden geçtiğimiz bu karanlık dönemde; AKP’nin faşizan uygulamalarıyla tüm demokratik ilke ve kurallar, temel hak ve özgürlükler bir bir ortadan kaldırılmış, kadına yönelik şiddetle mücadele eden dernekler kapatılarak kadınlara savaş açılmış, meclis işlevsizleştirilmiş, çocuk hakları alanında uluslararası çapta faaliyet yürüten çocuk dernekleri kapatılmış yaratılan polis devleti ile tüm yaşam alanlarımız kuşatılarak en ufak bir demokratik tepkiye dahi tahammül gösterilmeyerek şiddetle karşılık verilmiştir.

1 Eylül, 29 Ekim ve 22 Kasım tarihlerinde yayımlanmış 672, 675, 677 sayılı KHK ile darbe ile uzaktan yakından ilgisi olmayan, neredeyse tüm yaşamlarını emeğin özgürleştiği demokratik bir Türkiye mücadelesine adamış, yaşamı boyunca darbe karşıtı olmuş, eşitlik, adalet, özgürlük diye haykıran yüzlerce KESK üyesi ihraç edilmiştir. Bu şekilde sendikalarımız ve üyelerimiz biat etmeye zorlanmakta, sendikal eylem ve etkinliklerimizden dolayı cezalandırılmaktayız. Sendikal eylem ve etkinlikler nedeniyle haklarında onlarca dava açılan ve tümünde iç yargı ve AİHM kararlarıyla aklanan arkadaşlarımızın, bu kez KHK’lar ile açığa alınmaları, ihraç edilmeleri darbe girişiminin siyasi iktidar tarafından nasıl fırsata dönüştürüldüğünü açıkça göstermektedir.

“Hak Verilmez Alınır, Haklar Yasalardan Önce Gelir!” diyerek kurduğumuz sendikalarımız ve kamu emekçilerinin haklı mücadelesi Kanun Hükmünde Kararnameler ile teslim alınamaz.

On binlerce üyesi KHK’larla işten atılmış ancak, ölüm sessizliğine bürünmüş sendikalardan olmayacağız. Böylesine zor süreçlerde üyesinin yüzüne kapıları kapatan devlet güdümlü sendikalara benzemeyeceğimiz gibi, emekçilerin örgütlülüğünü dağıtan kontra sendikalardan da olmayacağız.

KESK olarak bugün İstanbul’dan Ankara’ya başlatmış olduğumuz Tarihi Emekçi Yürüyüşümüze destek sunmak için bugün buradayız. Ve arkadaşlarımız Ankara’ya ulaşana kadar da her gün bu meydanlarda, bu sokaklarda onların mücadelesini büyütmeye, mücadelelerine destek olmaya devam edeceğiz.

KESK’liler zulmünüze de, kirli politikalarınıza da boyun eğmez. AKP’nin bu ayrımcı ve fırsatçı uygulamalarını her yerde ve her zaman teşhir edeceğiz. Hukuksal mücadelenin yanında, fiili ve meşru mücadele ile direnme hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Bu direniş işyerlerimize geri döndüğümüzde de bitmeyecek. Mücadelemiz bizlere bu haksızlıkları ve acıları yaşatanlar yargılanıncaya ve gerekli cezaları alıncaya kadar devam edecek.

Yenileceksiniz, biz kazanacağız.

Çünkü biz haklıyız.

 

KESK ANKARA ŞUBELER PLATFORMU

ankara_yuruyusu_yuk_1

ankara_yuruyusu_yuk_2

ankara_yuruyusu_yuk_3

ankara_yuruyusu_yuk_4

ankara_yuruyusu_yuk_5

ankara_yuruyusu_yuk_6