Anasayfa » MANŞET » TTB’NİN YANINDAYIZ !
TTB’NİN YANINDAYIZ !

TTB’NİN YANINDAYIZ !

TTB geçtiğimiz hafta Afrin’e yönelik yapılan harekâtla ilgili yaptığı “savaş bir halk sağlığı sorunudur” başlıklı  basın açıklaması sonrasında iktidarın hedefi haline geldi.

Sözkonusu basın açıklaması gerekçesiyle bu sabah (30 Ocak 2017 Salı ) TTB Merkez Konseyi üyeleri polis baskını ile gözaltına alındı. TTB ‘ye yönelik operasyonda Birliğin bütün bilgisayar hardisklerine el konuldu. Ve  TTB Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel başta olmak üzere Genel Sekreter Sezai Berber, İkinci Başkan Sinan Adıyaman, üyeler; Selma Güngör, Şeyhmus Gökalp, Hande Arpat, Ayfer Horasan, Taner Gören, Funda Obuz, Yaşar Ulutaş ve Nazım Yılmaz gözaltına alındı.

Gözaltıları kınamak ve TTB’ye destek amacıyla TTB önüne gelen Demokratik kurum, kuruluş ve siyasi partiler ve milletvekillerinin de olduğu kitleye de polisin saldırısı sonucu arbede yaşandı.

Polisin binayı terketmesinin ardından kitle TTB binasına girerek yapılan basın toplantısına katıldı.

SES Genel Merkezi TTB’ye yapılan bu hukuksuz saldırıya yönelik basın açıklaması:

Türk Tabipler Birliği’nin hekim olmanın, mesleki sorumluluğun gereği savaşa karşı tutum belirlemesi karşısında Cumhurbaşkanı’nın bugün yaptığı açıklama ile TTB’yi hedef göstermesi kabul edilemez.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama aynı zamanda tehlikelidir. Çünkü bu tür açıklamaları devlet kurumları ve yetkilileri dışında da bazı kesimler tarafından emir olarak telakki edilmekte ve hedef haline gelen kurumlar saldırıya uğramaktadır. Kıbrıs’ta yayınlanan Afrika Gazetesine yönelik linç girişimi bunun son örneğidir.

TTB; “Savaş, doğada ve insanda tahribat yapan, toplumsal yaşamı tehdit eden, insan eliyle yaratılan bir halk sağlığı sorunudur” demiştir. Cumhurbaşkanı bu tespitin neresine karşı çıkmaktadır.

TTB; “Her çatışma, her savaş; fiziksel, ruhsal, sosyal ve çevresel sağlık açısından onarılmaz sorunlara yol açarak büyük bir insani dramı da beraberinde getirir” demektedir. Cumhurbaşkanı tersini mi iddia etmektedir!

TTB; “Savaşla baş etmenin yolu, adil, demokratik, eşitlikçi, özgür ve barışçıl bir yaşam kurmak ve bunu sürekli kılmaktır” demektedir. Cumhurbaşkanını en çok rahatsız eden değerlendirme bu olsa gerek! Çünkü iktidarları boyunca geldiğimiz nokta daha çok adaletsizlik, eşitsizlik, baskı, çatışma ve bunun sürekli hale getirilmesidir!

Kaderini ve iktidarını daha çok savaş, daha çok çatışmaya bağlayanlara, barış talebimizi ve haykırışımızı boğmaya çalışanlara karşı bir kez daha “Savaşa hayır, barış hemen şimdi!” diyoruz.

KESK olarak, TTB’nin metnini sahiplendiğimizi ve dayanışma içinde olduğumuzu, TTB’ye yönelik Cumhurbaşkanı ile kimi yandaş kurum ve medya tarafından başlatılan karalama kampanyasını ve hedef gösterme tutumunu kınadığımızı belirtiyoruz.

YÜRÜTME KURULU

ttb_operasyon_2

ttb_opersayon_1

hipokrat