Anasayfa » MANŞET » HASTANEMİ KAPATMA ANKARA PLATFORMU’NA NUMUNE HASTANESİ ÖNÜNDE POLİS SALDIRISI
HASTANEMİ KAPATMA ANKARA PLATFORMU’NA NUMUNE HASTANESİ ÖNÜNDE POLİS SALDIRISI

HASTANEMİ KAPATMA ANKARA PLATFORMU’NA NUMUNE HASTANESİ ÖNÜNDE POLİS SALDIRISI

Bugün (14 Kasım 2018 ) Hastanemi Kapatma Ankara Platformu’nun Bilkent Şehir Hastanesi açılınca kapatılacak olan hastanelerden biri olan Numune Hastane’sinde kapatılacak olan Numune, Türkiye Yüksek İhtisas, Zekai Tahir Burak, Atatürk Eğitim ve Araştırma, Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ile Dışkapı Çocuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kapatılmaması için yapacağı basın açıklamasına polis saldırdı.

Sabah saat 10.00’da Numune Hastanesi’ne basın açıklaması yapmak için gelen Hastanemi Kapatma Ankara Platformu bileşenlerine, polis basın açıklaması yapılmasına izin vermeyeceğini bildirdi. Hastane içine girip Hastane yetkilileriyle görüşerek “hastalara ve sağlık emekçilerine karanfil dağıtacağını” bildiren Platform Sözcülerine Hastane yetkilileri izin vermeyerek polis ile muhatap olunması biçiminde cevap verdiler.

Daha sonra dışarı çıkan Platform üyeleri ve dışarıda bekleyen kitleye, hastane girişine barikat kuran polis basın açıklamasına izin vermeyeceğini söyleyerek, açıklama yapacağını bildiren Platform bileşenlerine ve kitleye vahşice saldırarak, TTB Merkez Konseyi eski Başkanı Dr. Beyazıt İlhan’ın da aralarında bulunduğu beş kişiyi gözaltına aldı.

Polis gözaltına aldığı kişiler hakkında yaptığı GBT sonucunda gözaltına alınan 5 kişiden 3’ünü serbest bıraktı. Şu an 2 kişi gözaltında.

Basın Açıklaması Metni

Hastanelerimize Dokunmayın, Kapatmayın!

Bilkent Şehir Hastanesi’nin Aralık ayında açılacağı söyleniyor. Bu hastane gerekçe gösterilerek Ankara’nın en eski ve çok değerli hastaneleri kapatılmak isteniyor. Bu hastaneleri bir daha sayalım:

1.      Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
2.      Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
3.      Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Cebeci Doğumevi)
4.      Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
5.      Ankara (Altındağ) Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
6.      Dışkapı Çocuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 
Bu hastanelerin her birinin önemini anlatmaya satırlar yetmez. Ankaralılar bu hastanelerde doğdu, acillerinde şifa buldu, ameliyat oldu, acı tatlı anılar biriktirdi. Bu hastaneler Ankara’nın kimliği, tarihi. Her biri eğitim ve araştırma hastanesi. Buralardan yetişen hekimler ülkenin dört bir yanında şifa dağıttı, hoca oldu, hekim yetiştirdi, profesör oldu, rektör oldu.

Şu anda bahçesinde bulunduğumuz Numune Hastanesi, 137 yıllık geçmişi var. Osmanlı dönemindeki adıyla Gureba Hastanesi, yani gariplerin hastanesi, Cumhuriyet’in verdiği isimle Numune, sembol hastane. Yüksek İhtisas, adı üstünde belli uzmanlık alanlarında ülkenin dört bir yanından hastaların üst düzey tedavi gördüğü merkez. Zekai Tahir Burak Hastanesi (Cebeci doğumevi), tüm Türkiye’de kadın sağlığının en önemlilerinden. Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, genç bir hastane, kısa geçmişine rağmen ülkemiz tıbbında önemli yer edindi. Ankara Fizik Tedavi Hastanesi, rehabilitasyon alanında en önde gelenlerden, ülkenin dört bir yanından hastaların yürüyebilmek, konuşabilmek, tutunabilmek için geldikleri hastane, umut kapısı. Dışkapı Çocuk Hastanesi, çocuk sağlığında çok değerli bir hastane, tarihi boyunca en zor hastalıklara yakalanmış milyonlarca çocuğa şifa dağıttı.

Bu hastaneler Ankaralılar’ın, hatta tüm Türkiye’nin şifa merkezleri. Kolay ulaşıyoruz, hekimlerimiz, hemşirelerimiz, sağlıkçılarımız orada. Özellikle yoksul halk kesimleri sağlık hizmetlerini buralardan alıyorlar. Sağlığımızın garantisi hastaneler bunlar.

Bilkent Şehir Hastanesi çok tartışıldı, itirazlarımızı, nasıl yeni hastaneler istediğimizi anlattık. Bu hastanenin maliyeti çok yüksek ve şeffaflıkla açıklanmıyor. Değişik kaynaklardan anladığımıza göre günlük kirası yaklaşık 1,5 milyon lirayı buluyor. Bir o kadar da hizmet alımı için bedeller ödenecek. Torunlarımızı bile borçlandırıyoruz. Uzak, yolları yetersiz. Bu hastaneye yol yapılacağı gerekçesiye Ankara’nın akciğerlerine, ODTÜ ormanlarına zarar verildi, verilecek. Hastane çok büyük, bilimsel gerçekler gösteriyor, Dünyanın en büyük hastanesi diye sunulan bu hastane içinde hizmet almak çok zor olacak.

Şimdi de yıllardır sağlık hizmeti aldığımız hastanelerimiz kapatılmak isteniyor.

Kabul etmedik, binlerce Ankaralı mevcut hastanelerimizin korunması, geliştirilmesi, kapatılmaması için imzalar verdi. Mahalle toplantıları yaptı, çarşıda, pazarda, salonlarda etkinlikler düzenledi. Topladığımız imzaları başkanlarımızdan oluşan bir heyet Sağlık Bakanlığı’na teslim edecek.

Sesimize kulak verin.

Hastanelerimize dokunmayın, onlar bizim yaşam sigortamız, sağlık çalışanlarının emek verdikleri mekanları. Bizleri ve sağlık emekçilerini hastanelerimizden koparmayın.

Hastanelerimizi Kapatmayın Ankara Platformu

kapatma_numune_1

kapatma_numune_2

kapatma_numune_4

kapatma_numune_5

kapatma_numune_6

kapatma_numune_8

kapatma_numune_3

kapatma_numune_7